Kärla lapsed ja lapsevanemad nautisid pühapäeval jõuluhõngulist mahetoitu

RÕÕMSAD KOKKAJAD: Vasakult Emili Gabriela De Oliveira, Triinu-Liis Torri, Kaisa Tänav, Toomas Torri, Anete Antsaar. Foto: Merit Mikk

Möödunud pühapäeval Kärla põhikooli sööklas toimunud mahetoidupäevale tuli üle 50 lapse ja lapsevanema. Kavas olid mahepõllumajanduse loeng lapsevanematele ja piparkookide küpsetamine lastele ning kõigile ühine kokkamine, kasutades mahetoorainet.

Päeva alustati loenguga. Kihelkonna valla mahetalunik Aivar Kallas tegi puust ja punaseks ette mahepõllumajanduse põhimõtted ja selle, kuidas mahetoitu ära tunda. Lapsevanemate huvi oli suur ja mahetalunikul tuli vastata paljudele küsimustele.

“Tundsin, et olin õige sihtgrupi ees. Meile, kes me mahevaldkonnas tegutseme, võib tunduda, et mahepõllumajandusest teatakse päris palju. Tegelikkus seda ei kinnita. Rääkida tuleb päris a-st ja b-st ning mahetoidu märgistus on enamikule tundmatu,” rääkis Aivar Kallas.

 

 

Sel ajal, kui vanematele teadmisi jagati, said lapsed kooli sööklas piparkooke vormida. Koplimäe mahetalu perenaine Marju Müür ning Kärla koolisöökla juhataja ja Praakli Reediku mahetalu perenaine Krista Mändar olid teinud suure portsu mahepiparkoogitainast.

Ühiseks mahetoorainest kokkamiseks jagati rahvas kuude gruppi, lapsed ja lapsevanemad läbisegi. Siin juhtisid protsessi Kristo Putnik Kuressaare restoranist Lavendel ja Marju Müür.

Kõige rohkem pakkus elevust tanguvorsti tegemine ning tulemus oli vaeva väärt. Osalejad kiitsid väga ka hapukapsapirukat ja tatramagustoitu vahukoore, astelpajupüree ja kamakrõpsudega. Maitsvad olid ka teised toidud: veiselihahautis, ahjupeedid kitsejuustuga ja ahjuköögiviljad.

Osalisi võõrustas Kärla kooli- ja lasteaia söökla peakokk, Praakli Reediku mahetalu perenaine Krista Mändar, kelle meelest oli kogemus innustav nii talle endale kui ka osalenud lapsevanematele.

“Tagasiside osalejatelt on positiivne, proovida sai ka selliseid mahetooraineid, mida iga päev ei kasutata.”

Kärla kooli- ja lasteaia sööklas on ka mõned mahetoorained juba oma koha leidnud ja plaanis on mahetoidu osa suurendada.

“Köögivilju me juba osaliselt ostame kohalikelt mahetootjatelt. Praegu harjutame lapsi Koplimäe mahetalu jahudest ja helvestest tervislike täisteratoitudega. Läbirääkimised käivad Riido taluga, et hakata toiduvalmistamisel kasutama mahepiima,” rääkis Krista Mändar.

Mahetoidupäeval õnnestus üsna palju uusi teadmisi jagada just lapsevanematele. Paljudele tuli üllatusena, et mahetoidu valik on juba päris lai ja tegelikult saab enamiku tavapärastest toorainetest mahedana kätte suurema vaevata.

Mahetoidupäeva korraldasid MTÜ Ökoloogiliste Tehnoloogiate Keskus ja MTÜ Saare Mahe projekti “Mahetoidu teavituskampaania” raames, turuarendustoetusega toetas põllumajandusministeerium.

Korraldamisel tehti koostööd Saarte koostöökoguga, kes on Kärla põhikooli kaasanud ka laste toiduteemalisse projekti

“Sirguvad söögisellid” (Growing Gastronauts).Merit Mikk